Тодор Кантарджиев: Новият вариант на ковид „Пирола“ често причинява възпаление на очите

Тодор Кантарджиев: Новият вариант на ковид „Пирола“ често причинява възпаление на очите

Новият вариант на ковид „Пирола“ често причинява възпаление на очите. Това заяви в предаването „Денят започва с Георги Любенов“ проф. Тодор Кантарджиев.

„Възпалението на очите най-често засяга децата. 25% от подрастващите имат такова възпаление при новия вариант на ковид“, съобщи вирусологът.

Експертът обясни, че сегашният ковид е сезонна вирусна инфекция.

banner

„Това, което до известна степен смущава световната здравна общественост, е възникването на нов вариант на ковид BA2.86 или така наречената „Пирола“.Този вариант има 35 мутации в белтъка на шипа, което е една рядкост. Това означава, че на новият вариант три пъти по-слабо му действат имунните серуми“, каза Кантарджиев.

„Пирола“ се разпространява по-трудно, но вече е засечена в повече от десет страни, включително в Гърция, Франция, Великобритания, САЩ.

Проф. Тодор Кантарджиев препоръча да се проветряват често помещенията, по възможност обществени събития да се организират навън, хигиената да бъде на високо ниво и ако има много хора да си слагаме маски.

Професорът предупреди, че бързите антигенни тестове в първите дни на инфекцията не доказват коронавируса.

„Това до голяма степен се дължи на мутациите в новия вариант на вируса“.

Проф. Кантарджиев препоръча да се направи бустерна доза на вече ваксинираните, а тези, които не са се ваксинирали – да го направят.

„Най-важното за хората е, че тези които са преболедували ХВВ, те са защитени от новия вариант“, каза вирусологът.

Оставете коментар

Социални мрежи

Най-новият информационен портал в Пловдив – Plovdivnews.bg, има амбициите да върне нормалните отношения между медия и читатели, без истерични заглавия и крясъци в онлайн пространството, а в бъдеще и на страниците на един истински вестник за Пловдив и региона.

Полезни връзки

Имате новина? Изпратете ни я на: [email protected]

избор на редактора

последни новини

@ Copywrite 2024 Plovdiv News | All rights reserved! | Powered by Next to Space