195 Унгарските избиратели свалиха от власт дългогодишния премиер Виктор Орбан, който беше 16 години на власт. На парламентарните избори на 12 април той беше победен от лидера на проевропейската дясноцентристка партия „Тиса“ Петер Мадяр, чиято формация ще има конституционно мнозинство в новия парламент, съобщават международните аженции. „Свалихме режима на Орбан. Освободихме Унгария и си върнахме родината“, каза Мадяр в победната си реч, цитиран от местните медии. Той обяви, че е получил подкрепата на 3,5 млн. избиратели, което по думите му е мандат за управление, какъвто никоя друга партия в демократичната история на Унгария не е получавала. Предварителните резултати от изборите, базирани на над 98% от преброените гласове, дават на „Тиса“ 53% и възможност да има 138 от 199 места в парламента, на ФИДЕС на Орбан – 38%, или 55 места. Крайнодясната „Нашата родина“ получава 6 места. Петер Мадяр е бивш съратник на Виктор Орбан. Той заложи в кампанията си на послание за борба с корупцията и на решаване на проблемите от ежедневието на сънародниците си като здравеопазването и обществения транспорт, обеща да възстанови отношенията на Будапеща с ЕС и НАТО, които пострадаха доста при управлението Орбан. Може да ви хареса също Четирите московски летища са временно затворени след унищожаването на близо 60 дрона Иран и САЩ създават кризисна координационна група, за да прекратят сблъсъците в Ливан Иран предупреди, че преговорите със САЩ не могат да напреднат без мир в Ливан Украински атаки с дронове отнеха живота на 5 души на полуостров Крим и в руския Краснодарски край