210 Русия тази сутрин спря доставките на газ за Австрия в рамките на спор за заплащането, но продължава да изпомпва стабилни обеми за Европа през Украйна. Австрийската енергийна компания „О Ем Ви“ иска обезщетение от 230 милиона евро от „Газпром“, присъдено от арбитражен съд за понесени щети. Става дума за недостатъчни количества, доставени на германското подразделение на „О Ем Ви“. Основни клиенти на Москва в Европа сега остават Словакия и Унгария, която се снабдява през Турция. Газопроводът през Украйна, който захранва Австрия, спира до края на годината. Киев многократно обяви, че няма да поднови договора за транзит. Австрия увери, че е подготвена за действията на „Газпром“, разполага с достатъчно резерви за повече от година и може да доставя синьо гориво от Германия, Италия и Нидерландия. Заместващ внос засега няма. Цените и количествата за австрийските клиенти остават стабилни, обяви енергийният регулатор на алпийската република. Може да ви хареса също Кристалина Георгиева: Засега световната икономика устоява на шока, причинен от войната в Близкия изток ЕС въвежда още санкции срещу Русия заради войната в Украйна Еврото задържа позиции спрямо щатския долар в междубанковата търговия ЕС приветства постигнатото споразумение между САЩ и Иран за прекратяване на военните действия