България завърши 0:0 като гост на Румъния в контролна среща, играна пред близо 20 000 зрители на стадион „Стяуа“ в Букурещ. В герой на мача се превърна Иван Дюлгеров, който спаси дузпа в началото на второто полувреме. Така „лъвовете“ продължават да нямат загуба под ръководството на Илиан Илиев, който замени Младен Кръстаич през есента. Румънците пък, които са сред финалистите на Евро 2024, продължават да нямат победа над нашия тим след 1989 г.

Наставникът на „трикольорите“ Илиан Илиев заложи основно на играчи от efbet Лига – цели седмина. Най-много представители сред 11-те имаше Черно море – Иван Дюлгеров, Живко Атанасов и Васил Панайотов. ЦСКА – София беше представен от Християн Петров и Иван Турицов, а Левски и Крумовград съответно от Марин Петков и голмайстора на вътрешното първенство Александър Колев.

Мачът с опасна атака на домакините и се наложи още в 90-ата секунда Иван Дюлгеров да показва класата си. Юношата на Черно море изби в корнер опасен удар на Разван Марин.

В 16-ата минута Филип Кръстев направи хубав финт в центъра на терена и пусна извеждащ пас към Кирил Десподов, но българският капитан не достигна до топката. Скоро след това Денис Драгуш можеше да открие резултата. Звездата на Газиантеп подмина Иван Дюлгеров, но стреля покрай вратата от малък ъгъл.

Последваха по-скучни минути, като в 31-ата атакуващият халф Николае Станчу пробва да прати топката на булевард „Генча“. В 44-ата минута Денис Драгуш се озова на чиста позиция пред българската врата, но за наш късмет нападателят на „жълтите“ стреля встрани от целта.

Пет минути след почивката Румъния получи право да изпълни 11-метров наказателен удар. Зад топката застана крилото на Парма Денис Ман, който обаче не успя да преодолее Иван Дюлгеров. Българският вратар усети посока на изстрела и изби топката.

В 54-ата минута Живко Атанасов свали за Александър Колев, последва силен удар на звездата на Крумовград, но топката беше в обсега на вратаря Флорин Ница, който успя да спаси. Секунди по-късно Иван Дюлгеров влезе в ролята на Мануел Нойер и показа отлична игра с крака като последен в защитата при извеждащ пас към Денис Драгуш.

В 71-ата минута Янис Хаджи тества Иван Дюлгеров с удар по тревата, но нашият вратар отново беше на мястото си. Веднага след това наставникът Илиан Илиев направи три смени накуп – Радослав Кирилов, Мартин Минчев и Илиан Илиев-младши замениха Александър Колев, Кирил Десподов и Филип Кръстев. В 81-ата минута българският селекционер осъществи още две смени Георги Русев смени Марин Петков, а Серкан Юсеин влезе на мястото на Васил Панайотов.

В 85-ата минута Мартин Минчев можеше да открие резултата, но ударът му по диагонала се спря в ръцете на Флорин Ница. В последната минута от редовното време Илиан Илиев-младши шутира от фаул, но отново румънския вратар прибра топката в пазвата си. Скоро след това Симеон Петров замени Живко Атанасов като последна смяна за България.

РУМЪНИЯ 0:0 БЪЛГАРИЯ

РУМЪНИЯ: 1. Флорин Ница, 2. Андрей Рацу, 3. Раду Драгушин, 4. Адриан Руш, 11. Никушор Банку, 18. Разван Марин, 6. Мариус Марин, 20. Денис Ман, 10. Николае Станчу, 13. Валентин Михайла, 19. Денис Драгуш

БЪЛГАРИЯ: 23. Иван Дюлгеров, 19. Иван Турицов, 3. Живко Атанасов, 5. Алекс Петков, 18. Християн Петров, 16. Марин Петков, 20. Филип Кръстев, 7. Георги Костадинов, 11. Кирил Десподов, 25. Васил Панайотов, 9. Александър Колев