Ботев Пловдив триумфира в турнира за Купата на България и си заслужи място в Лига Европа. Това е така заради новите разпоредби на УЕФА. До миналата година носителят на трофея щеше да започне в третата по сила надпревара – Лига на конференциите. Именно там ще се подвизават момчетата на Душан Керкез при отпадане от ЛЕ, което гарантира повече европейски вечери на „канарите“.

Те ще приемат с голямо самочувствие битките на своето бижу „Христо Ботев“, където многобройната агитка ще превърне гостуванията на съперниците в ад. Както бе в полуфинала за Купата срещу ЦСКА (2:0), превърнал се и в голям празник след шоуто с DJ, гайди, народни танци и признание от клуба на най-старите футболни отбори, пратено от английския Шефилд.
Луди европейски вечер чакат всеки с Ботев в сърцето. А, за да знаем какво можем да постигнем, трябва да помним и какво вече сме постигнали.

Nostrabet припомня паметни моменти от историята на най-стария съществуват роден клуб.

Първи родихме се. Това гласи част от популярна песен на „канарите“. В някоя друга пък могат да добавят, че са първият български отбор, който играе четвъртфинал на европейска сцена. Връщаме лентата назад към сезон 1962/63, когато Ботев стига до тази фаза в КНК (Купа на носителите на купи). По това време вторият по сила турнир. Съперник в Топ 8 е испанският колос Атлетико Мадрид. Първият мач е на 27 февруари 1963 година. До ден днешен тази дата държи рекорда за най-голяма посещаемост на сатдион „Христо Ботев“ – над 40 хиляди души отиват да дерат гърла за славната чета на Чико, Гунди и Тумби!
Ето и целият състав, защото всеки един футболист дава своя принос и заслужава да се спомене: Георги Иванов Найденов, Райно Панайотов, Георги Чакъров, Виден Апостолов, Георги Разложки, Райко Стойнов, Георги Попов – Тумби, Георги Харалампиев, Георги Аспарухов – Гунди, Стоичко Пешев, Динко Дерменджиев – Чико. Двубоят завършва 1:1, след като Пешев праща в делириум „Колежа“ със зверски шут по диагонал за 1:0, а груба грешка на Разложки води до изравняване четвърт час преди края. На реванша опитът в Европа си казва думата и звездите на Атлетико печелят с 4:0. Ботев – Барселона
Барселона и Байерн Мюнхен на колене
На 30 септември 1981 година Ботев (б.р. по това време под името Тракия) побеждава Барселона с 1:0 пред близо 50 000 зрители на стадион „9 септември“ (б.р. стадион „Пловдвив).
Царят на фауловете
Георги Славков бележи в 35-ата минута с ювелирно изпълнение. Малко след това съдията Шотерс много полемично отменя гол на Коце Костадинов, а е подминато и нарушение срещу футболиста на Ботев в наказателното поле.
Състав на „канарите“: Кирил Пейчев, Румен Юруков, Димитър Младенов, Благой Блангев, Славчо Хорозов, Коста Танев, Костадин Костадинов, Георги Славков, Красимир Манолов (78- Трифон Пачев), Петър Зехтински (71- Митко Аргиров), Марин Бакалов.
Първият 1/16-финален двубой за КНК в Барселона завършва 4:1 и каталунците продължават напред с общ резултат 4:2. На реванша в България обаче звездната им селекция трепери много под натиска на смелия Ботев. В друга епична вечер германският колос Байерн Мюнхен е победен с 2:0. Паметната победа за българския футбол е през сезон 1984/85. В първата среща Байерн взима преднина с 4:1 на “Олимпия щадион”, като голът на Георги Георгиев оставя надежди на пловдвчани. Реваншът се играе пред 45 000 души на „9-ти септември“.
Състав: Димитър Вичев, Янко Динев, Запрян Раков, Благоя Блангев, Славчо Хорозов (58 – Димитър Младенов), Васил Симов, Трифон Пачев (64 – Марин Бакалов), Георги Георгиев, Костадин Костадинов, Петър Зехтински, Атанас Пашев. Липсва Антим Пехливанов (голмайстор на отбора).
След мощен натиска на Ботев Атанас Пашев открива резултата в 38-та минута. Малко след почивката Костадин Костадинов удвоява от дузпа и внася сериозен смут в редиците на германците. До края белгийският вратар Пфаф вади всичко възможно и оставя българския представител само на един гол от класирането.
Нова история
След последната спечелена Купа на България (2017 година) Ботев се представя прилично и отстранява два отбора. Албанският Партизани и Бейтар Йерусалим от Израел са елиминирани, след което Ботев не успява да се справи с португалския Маритимо.
По-впечатляващи са мачовете с германския Щутгарт през 2013-а. Пред 15 000 души на „Лазур“ в Бургас двата отбора завършват 1:1, а „канарите“ могат да съжаляват много за изпуснатата победа. Ибишевич извежда гостите в 67-ата минута, а резервата Валери Домовчийски възстановява паритета в 73-ата. В заклюичтелните 10 минути пловдивският гранд прави два големи пропуска.
Реваншът в Германия завършва при резултат 0:0 и така Щутгарт продължава напред по терлици – с гол на чужд терен.