168 Тържествена заря-проверка по случай националния празник на България се провежда в София. Кулминацията на тържествата е на площад „Народно събрание“. Войната с миналото е път към саморазрушаването. Историята не е слугиня на политиката – тя е идентичност, опит и вдъхновение, Това заяви президентът Румен Радев в речта си. Ето и цяла реч на президента: „Скъпи съотечественици! Преди 145 години на днешната дата възкръсва България. Армията на руския император Александър Втори съкрушава Османската империя. Днес за втора година посрещаме празник, когато в Украйна бушува война. В нея се избиват мъжете, чиито деди заедно освобождаваха родината и това е наша болка. Пожарът на войната хвърли искри, които могат да подпалят и нашата черга и от нас зависи да не го допуснем. Да не допуснем бесовете да обладаят нашите души, нашата реч и нашите действия. Недопустимо е над България да се веят други знамена, освен родния трибагреник. Преди век и половина възрожденците се захванаха да градят държавността на нова България. Стожерите на тази нова България бяха просветата, армията, демократичният идеал на Апостола и солидарното чувство, че сме един народ – в Мизия, Тракия и Македония. Днес всички тези стожери на държавността са подложени на атаки. Намират се хора, които предлагат да разоръжим армията в разгара на войната. Намериха се политици, които загърбиха нашите сънародници край Вардар. Други се опитват да превръщат чистата и свята република на Апостола в безотговорен на политически театър, а театъра – в политика. Скъпи съотечественици – войната с миналото е път към саморазрушаването. Историята не е слугиня на политиката – тя е идентичност, опит и вдъхновение. Някога възрожденци, будители, опълченци, строители на съвременна България възкресиха родината. Те шиеха история. Наш дълг е днес да я опазим от безродници и осквернители. Народ, който допусне да подменят историята му, е обречен да изгуби и свободата си. Нашето призвание не е да я пренаписваме, нашата задача е да я съхраним, за да пребъде България. Затова днес отдаваме почит на нашите национални герои, на воините от армията на царя освободител, на всички онези, които век и половина градиха и браниха България. Благодаря ни всички вас, които днес с присъствието си отстоявате историческата истина. Честит празник! Да живее България!“ Може да ви хареса също Депутатите приеха оставката на Делян Добрев Нов размер на социалната пенсия за старост предстои да обсъди правителството Йордан Цонев напуска политиката Независими за Пловдив питат: Ще бъдат ли отворени училищните дворове през ваканцията?