180 Общински съветници от групата на „ВМРО-БНД“ предлагат ОбС да приеме декларация относно предприемане от страна на Република България на мерки по опазване на правата на българските граждани и гражданите с българско самосъзнание в Република Северна Македония и членството на Република Северна Македония в Европейския съюз. ДЕКЛАРАЦИЯ Ние, общинските съветници в Община Пловдив, Призоваваме Президентството на Република България, Народното събрание и Министерския съвет на Република България да се придържат стриктно към Рамковата позиция по отношение членството на РС Македония в ЕС и декларацията, приета единодушно от 44-ото Народно събрание, както и към поетите от двете страни ангажименти по пътя на Република Северна Македония по присъединяване като страна-член на ЕС, залегнали в двустранния протокол по чл. 12 от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество от 2017 година. През последните седмици заплахите срещу българи в РСМ се засилиха. В Охрид това е само третият подобен инцидент. Първо бяха счупени прозорците на офиса на клуб „Цар Борис III“, после бе стреляно с пистолет по него, а сега е пребит и негов активист-българинът Християн Пендиков, на 22 години. Агресията на антибългарските среди в Северна Македония се изостри, насърчавана открито от официални политически среди в Скопие. За нас, като представители на българското общество в местната власт, е напълно недопустимо едностранното нарушаване на приетите гореспоменати нормативни документи от страна на РС Македония към граждани на Република България. За пореден път, след десетилетията на репресии и гонения над хората с българско самосъзнание в Македония, след целенасочената подмяна на историята, целенасочената пропаганда в училищата и по медиите от другата страна на границата, днес ставаме отново свидетели на нещо крайно опасно за евроатлантическия път, по който РС Македония реши да поеме. Въпреки договора за добросъседство и поетите ангажименти от страна на Република Северна Македония, в страната не се прекратяват различните форми на „говор на омразата“ по отношение на България и на местните граждани с българско самосъзнание, включително и в медиите. Ставаме свидетели на системно поругаване на български културни клубове в Република Северна Македония, системни гонения, репресии и побои над граждани, определящи се като българи. Още по-притеснително е последните изказвания на високопоставени политици в Република Северна Македония заради идеи да се ограничават права на български граждани за преминаване на държавните граници с югозападната ни съседка по дискриминационни и неясни за нас критерии- по политически убеждения и национално самоопределение. Ето защо ние, общинските съветници в Общински съвет – Пловдив, считаме, че прибързаната подкрепа за еврочленство на Република Северна Македония не е справедлива пред съдбата на онези, които се бориха и умираха с българското име на уста. Несъстоятелна е и с оглед на националния ни интерес. И не е нужно. Нужно е Скопие да признае историческата истина, а тя е една: поне до средата на миналия век думите българин и македонец са синоними и няма никакво съмнение какво е етническото съзнание на огромната част от народа в географската област Македония. И днес немалка част от гражданите на Северна Македония са запазили българско съзнание или родов спомен. И техните права и достойнство следва да се зачитат. Повече от 120 хиляди македонци са получили българско гражданство, доказвайки българския си произход. В същото време едва малко над 3 хил. са се осмелили да се декларират като българи при преброяването там, което е също много ясен знак за пълзящия репресивен държавен апарат. Прогресивната пропаганда е пагубна и тя не спира да работи срещу българския национален интерес. За съжаление обаче това вече се случва и с активното действие и бездействие на българската държава, което за нас би било национално предателство. Апелираме към българските институции в лицето на Народното събрание, Министерски съвет и Президентството на Република България да предприемат всички възможни, вменени от международното право действия да защитят интереса на българските граждани по отношение на дискриминационната и репресивна политика в Република Северна Македония по отношение на българските граждани и тези национално самоопределящи се като такива. Вносители: Димчо Петров, Стефан Послийски, Владимир Кисьов, Иван Црънчев Може да ви хареса също Независими за Пловдив питат: Ще бъдат ли отворени училищните дворове през ваканцията? Прогресивна България става партия Делян Добрев подаде молба за напускане на Народното събрание Деница Сачева сезира ПАСЕ за тревожна тенденция на враждебност към българите в Северна Македония