209 8 ноември е тъжен ден за България. Това е денят на черните забрадки, в който през 1920 г. сърбите започват окупацията на Западните български покрайнини. Заграбени са Босилеградско, Царибродско, Кулско и части от Трънско. Това обявиха от ВМРО Пловдив. На основание на Ньойския мирен договор, армията на Сърбия окупира Западните покрайнини (площ 1555 кв. км, с население тогава 65 000 души), а в България е обявен 3-дневен национален траур. Хиляди остават извън границите на драгоценното Отечество. Гробовете на стотици наши дядовци остават в сръбско, в предателската държава, срещу която те се бориха и проливаха кръвта си. Днешната дата е едно голямо сътресение и болка за всеки българин. Днес също трябва да бъде ден на траур. Пловдивската организация на ВМРО ще отбележи черната дата в българската история с факелно възпоменание и хоро пред паметника на „Съединението“ в Пловдив от 19.30 часа. Нека днес покажем, че помним историята си и това, което се е случило. Въпреки всичко ние сме запазили своята идентичност и традиции, благодарение на силата на българския дух. Един ярък символ на този непокорен български дух е именно българското хоро, с което ще почетем съдбата на всички сънародници, останали извън пределите на страната, призоваха от ВМРО. Може да ви хареса също Прогресивна България става партия Делян Добрев подаде молба за напускане на Народното събрание Деница Сачева сезира ПАСЕ за тревожна тенденция на враждебност към българите в Северна Македония Ивелин Михайлов сложи край на „Исторически парк“