65 Общинските съветници от групата на „Независими за Пловдив“ внесоха официално питане до кмета на Община Пловдив относно изпълнението на заповедта, с която директорите на общинските училища са задължени да осигурят свободен достъп до училищните дворове и спортни площадки в неучебно време, през почивните дни и ваканциите, в часовия диапазон от 09:00 до 21:00 часа. Повод за питането са сигнали от родители и млади хора от различни райони на града, които съобщават, че значителна част от училищните дворове продължават да бъдат заключени именно в периодите, когато децата имат най-голяма нужда от места за спорт и активен отдих. В същото време директори на учебни заведения публично посочват като основни проблеми липсата на средства за охрана, зачестилите прояви на вандализъм и необходимостта от допълнителен ресурс за поддържане на чистотата и материалната база. В своето питане общинските съветници поставят конкретни въпроса към общинската администрация за това дали се извършват проверки от общината, какви са резултатите от тях и дали са налагани санкции при неизпълнение на заповедта. „Пловдив разполага с изградена спортна инфраструктура в училищата, която е обществен ресурс и трябва да бъде достъпна за децата и младите хора, особено през ваканциите. Разбираме трудностите, пред които са изправени директорите, но не можем да приемем ситуация, в която училищните дворове остават заключени, а децата са лишени от възможност за спорт и активен начин на живот. Затова очакваме ясен отчет за изпълнението на заповедта и конкретни решения от страна на Общината“, заяви Николай Гюров, председател на групата на „Независими за Пловдив“ в Общинския съвет. От „Независими за Пловдив“ подчертават, че достъпът до спортни площадки и безопасни места за игра е важна част от политиките за здравословен начин на живот, превенция на рисковото поведение сред младите хора и пълноценно използване на обществената инфраструктура. Може да ви хареса също Йордан Цонев напуска политиката Прогресивна България става партия Делян Добрев подаде молба за напускане на Народното събрание Деница Сачева сезира ПАСЕ за тревожна тенденция на враждебност към българите в Северна Македония