514 Независимо от подадената оставка от Росен Желязков, в парламента все пак се проведе гласуване за вота на доверие. Той събра едва 106 гласа при необходими 121. Депутатите от ГЕРБ-СДС, „ДПС – Ново начало“, ИТН и БСП не участваха в гласуването, с едно изключение – народният представител от БСП Иван Петков, който подкрепи свалянето на кабинета. Какви са причините за решението му? „Гласувах, защото това беше моят акт, с който най-накрая да изразя пред нашето ръководство това, което казах на последния пленум. А именно, че ще се стигне точно дотук. Че обвързването с Борисов, и най-вече с Пеевски, ще накара хората да излязат на улицата. Борисов си изигра, както винаги, като хитра политическа лисица и излезе на първи“, заяви Петков в студиото на „Офанзива с Любо Огнянов“. По думите му БСП се нуждае от спешна вътрешна промяна, включително ново партийно ръководство, Конгрес и нова програма, преди да търси бъдещи партньори. Петков заяви още, че протестиращите виждат алтернатива на сегашното управление в лицето на президента Румен Радев и изрази недоумение от конфликта между ръководството на БСП и държавния глава. Депутатът защити позицията си, че по ключови теми като членството в ЕС, НАТО и еврозоната обществото е трябвало да бъде питано чрез референдуми, и настоя, че диалогът и мирът трябва да бъдат водещи във външната политика. Иван Петков подчерта, че въпреки гласуването си срещу кабинета, остава член на БСП и твърди, че действията му получават подкрепа от партийни членове и симпатизанти в цялата страна. Може да ви хареса също Депутатите приеха оставката на Делян Добрев Нов размер на социалната пенсия за старост предстои да обсъди правителството Йордан Цонев напуска политиката Независими за Пловдив питат: Ще бъдат ли отворени училищните дворове през ваканцията?