194 На заседанието си днес служебният кабинет се очаква да одобри удължаване на договора на „БДЖ – пътнически превози“ с 1 година. Договорът изтича в края на 2024 г. След това държавата би трябвало да отвори нова процедура за възлагане на дейността на друг превозвач. Удължаването на договора е спешна мярка и е допустима според правилата на ЕС. Когато се стигне до отваряне на новата процедура за превозвач се обмисля дали жп мрежата не може да бъде разделена на лотове и да има повече от един превозвач. Има частни компании, които са заявили, че са готови да извършват услугата и са получили лиценз. Състоянието на железниците ни е в лошо състояние от години. В началото на септември беше подписан договор за 20 нови мотриси, които трябва да бъдат доставени до 2 години. На днешното си заседание служебният кабинет се очаква да одобри и трансфери по сметките на общините – за поддържане на военни паметници, както и предложение до НС за държавни парични награди за особени заслуги към българската държава и нацията. Може да ви хареса също Прогресивна България: Разходите на предишните управляващи бяха по-ниски „на хартия“, защото скриха сметките в чекмеджетата Петър Витанов: Времето на фискалните илюзии приключи: Избираме по-трудния, но по-честния път – да възстановим стабилността на публичните финанси Депутатите приеха оставката на Делян Добрев Нов размер на социалната пенсия за старост предстои да обсъди правителството