198 ВиК-Плодив предлага водата в Пловдив да поскъпне с 32% от следващата година, стана ясно по време на общественото обсъждане на бизнес плана на дружеството в КЕВР. Ако регулаторът го одобри, пловдивчани ще плащат 2,95 лева за кубик вместо 2,23 лв. Според експерти на омбудсмана предлаганото увеличение е недопустимо, особено в условията на кризи. Според тях цената на водата в Пловдив ще бъде увеличена и през 2026-та година с още 62%, като един кубик ще струва 3,61 лева. Те посочиха още, че в обслужваната територия от ВиК Пловдив попадат засегнатите от есенните наводнения населени места, в които водоснабдяването не е нормализирано. Недопустимо е бедстващи граждани, претърпели тежки загуби, да бъдат принудени да заплащат по-висока цена на вода, която освен всичко, е и с лошо качество“, заяви проф. Диана Ковачева. Тя припомни също, че през годините цената на водата, предоставяна от месното дружество, се е повишила няколко пъти, но качеството й продължава да е незадоволително, в подкрепа на което са десетки жалби, получени в институцията на омбудсмана от жители на с. Брестовица, с. Свежен и др.bnr Може да ви хареса също Обновената голяма детска площадка в Цар-Симеоновата градина отново посреща децата за игра Община Пловдив стартира обществена поръчка за реставрацията на емблематичната сграда на БНБ Глоби до над 10 000 евро за палене на гуми и отпадъци в Пловдив Заместник-кметът Николай Бухалов откри нова STEM зона в ПГЕЕ