324 На 1 февруари 2026 г., неделя, в 11.00 часа, пред паметника „Свидетелят“ на площад „Стефан Стамболов” пловдивчани ще почетат паметта на хилядите знайни и незнайни жертви, загинали в борбата срещу терора на тоталитарната власт. По инициатива на „Съюз на репресираните от комунистическия терор“ – Пловдив с председател Атанас Узунов, всяка година на този ден се провежда възпоменателно събитие, а с Решение № 461, взето с Протокол № 20 от 18.12.2025 на Общински съвет – Пловдив, 1-ви февруари – Ден на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим, стана част от Календара на културните събития на община Пловдив за 2026 година. Решението за обявяване на 1 февруари за Ден на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим е взето от Министерския съвет на Република България на 19 януари 2011 г. по предложение на президентите Желю Желев (1990–1997) и Петър Стоянов (1997–2002). В официалния документ на правителството датата е определена като: „Ден на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим“. Изборът на 1 февруари не е случаен. На този ден през 1945 г. Първи и Втори състав на т.нар. Народен съд произнасят смъртните присъди на регентите, 22-ма министри, 67 депутати от XXV Народно събрание, съветници на царя и висши военни. Присъдите са изпълнени същата нощ. Официалното честване има за цел да съхрани паметта за репресираните и да даде гласност на събитията, които десетилетия наред са били премълчавани или изкривявани. С това решение България се присъединява към европейската практика за почитане на жертвите на тоталитарните системи през XX век. Слово пред паметника „Свидетелят“ в Пловдив ще произнесе арх. Илко Николов, водещ ще е актьорът от Драматичен театър Пловдив – Симеон Алексиев. Церемонията включва и полагане на венци и цветя. Паметникът е дело на скулптора Георги Иванов (Жорж Трак) и е издигнат през 2005 г. Арх. Илко Николов е една от най-разпознаваемите фигури в съвременния обществен и политически живот на Пловдив, съчетаващ професионализма на утвърден архитект с опита на висш администратор. Като архитект, той е проектирал множество ключови обекти в Пловдив и страната. Дълги години е бил председател на Регионалната колегия на Камарата на архитектите в България (КАБ), доказателство за уважението на неговата колегия. Арх. Николов бе Председател на Общинския съвет на Пловдив в мандат 2011–2015 г. В тази роля той се отличи с умението да балансира между различните политически сили и да налага експертното начало в местното самоуправление. Той е активно ангажиран с каузи, свързани с градското планиране, опазването на културното наследство и развитието на Пловдив като модерен европейски център. Често е призоваван като експерт по въпроси, касаещи архитектурния облик на Стария град и централната градска част. Дългогодишен лидер на „Синя коалиция“ и местни коалиции в Пловдив, винаги е застъпвал тезата за прозрачност и професионализъм в управлението на общинската собственост и ресурси. Арх. Илко Николов е пример за „гражданин и експерт“, който успешно пренася архитектурната визия и логика в сложния свят на местната политика. Може да ви хареса също Община Пловдив стартира обществена поръчка за реставрацията на емблематичната сграда на БНБ Глоби до над 10 000 евро за палене на гуми и отпадъци в Пловдив Заместник-кметът Николай Бухалов откри нова STEM зона в ПГЕЕ Община Пловдив отбелязва Международния ден за борба с наркотиците с различни инициативи