235 На 13 март по искане на българската страна се проведе телефонен разговор между Славена Гергова, генерален директор по „Европейски въпроси“ в МВнР, с посланика на Сърбия в България г-н Желко Йович, съобщиха от външно министерство. Повод за разговора бе временното задържане от органите на реда на двама активисти на българското национално малцинство в Босилеград, Сърбия, на 11 март. От българска страна бе поискана официална информация за случилото се, което хвърля сянка върху посещението на президента на Сърбия Александър Вучич в Босилеград. Това беше първо посещение от 97 години насам на сръбски държавен глава в града, в който живее голяма част от българското национално малцинство в Сърбия. Причините за задържането на двамата активисти на българското национално малцинство, които се борят за подобряване на условията на живот в Босилеград, трябва да бъдат изяснени. Важно е да се отчита и предизвиканата негативна реакция в България. Спазването на правата на човека и в частност осигуряването на възможност за свобода на изразяване са ключови условия в процеса на европейска интеграция. Консулът на България в Ниш Илия Бонджолов е провел разговор с полицейското управление в Босилеград още в събота. Може да ви хареса също БАБХ възбрани близо 5 тона храни заради изтекъл срок, липса на документи и грешни етикети Слънчево и горещо време в неделя Горещините в Европа продължават, три страни отбелязаха температурни рекорди Започват кандидатстудентските изпити в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“