255 Банките са пълни с пари, депозитите са с 35 млрд. лева повече от кредитите. Затова банките не искат да плащат лихва. Големият растеж на депозити идва от бизнеса, който получи щедри компенсации. Хем са вдигнали цените, хем са получили компенсации. Те дори не ги инвестират, а ги слагат в депозити. Това каза за Novanews Георги Ангелов, старши икономист в „Отворено общество“.„МФ не можа да емитира държавен дълг с лихви от 5-6% поради липса на интерес. Същевременно в банковата система депозити за над 100 млрд. стоят на нулева лихва“, обясни той. И допълни, че кредитите на домакинствата растат бързо, а ипотечните още по-бързо. По думите му лихвите по новите кредити трябва да се покачат, за да се стимулират потребителите. „В ипотечните кредити противно на логиката лихвите са по-ниски отколкото преди година. Паричната маса продължава да расте, а това има проинфлационен ефект. Затягането на монетарната политика има антиинфлационен ефект. У нас обаче не може да се говори, че парите имат антиинфлационен ефект, напротив, кредитната експанзия продължава да налива пари в икономиката и да налива масло в огъня. Може да ви хареса също Областна администрация Пловдив вече се захранва от собствена фотоволтаична система МЗ очаква доставка на 30 хиляди дози ваксина срещу варицела следващата седмица Ваксинирането срещу варицела става задължително от юли Цената на тока за бизнеса в събота се понижава с над 20% спрямо днес