192 Все повече млади момичета вземат лекарства за диабетици, за да отслабнат бързо. В социалните мрежи е пълно с клипове, показващи прилагане дори на инсулин. Проблемът става все по-осезаем и в друг аспект – изчерпват се медикаменти, които са изключително важни за страдащите от диабет. Това се случва, въпреки че въпросните лекарства се продават само с рецепта. В социалните мрежи видеата, на които се вижда как млади жени се опитват да се отърват от излишните килограми чрез лекарства, трупат все повече гледания и последователи. Вече практикуващите опасната „мода” дават и инструкции. Моника Георгиева се занимава от 18 години с лека атлетика. Има десетки титли и медали от държавни първенства. Сега е фитнес инструктор и треньор. „За мен, всичко което се постига бързо, от днес за утре, е фатално за тялото. И тези нови трендове със забранени добавки и не по предписание са вредни. Те са за момента. Получаваш бърз ефект, но не и дълготраен”, казва Моника. Коментарът на медиците: използването на лекарства, предназначени за диабетици, като средство за отслабване е опасно. „Често се наблюдава гадене, липса на апетит и повръщане. Хипогликемията е спешното състояние. При рязък срив на кръвната захар пациентът може да стигне до хипогликемична кома. Ако в този момент шофираме, например, това може да ни коства много”, казва ендокринологът д-р Ренета Гонгалова.nova.tv Може да ви хареса също Бизнесът ще плаща с над 40% по-скъп ток утре в сравнение с днес 105 000 шофьори не достигат в Европа, нови 25 чуждестранни водачи започват работа в София Омбудсманът Делчева: Помощта за отопление не бива да се превръща в инструмент за бюджетни икономии Откриха огнище на шарка по дребните преживни животни в Първомай