354 25 октомври ще бъде най-тъмният ден от годината, защото ще сме свидетели на третото слънчево затъмнение за 2022 година. Луната ще закрие частично слънчевия диск, а явлението ще се наблюдава и от България. Във Варна то ще бъде най-продължително. В обсерваторията подготвят телескопи и с нетърпение очакват своите посетители, които да наблюдават явлението като проекция през тях. Явлението се случва по новолуние. Наричат го още „Черна Луна“. Във Варна частичното слънчево затъмнение ще започне в 12:29, с десет минути закъснение ще го наблюдават в София. Пикът ще е след 13:40 и явлението ще приключи в три следобед. Интересен факт е, че максимумът на слънчевите и лунни затъмнения за една година може да бъде седем. За последен път това се е случило през 1982 година. Слънчевите затъмнения винаги предизвикат интерес сред хората, но трябва бъдем изключително внимателни, когато ги наблюдаваме, за да не повредим зрението си. „Не е добре за очите да се наблюдава с невъоръжено око, както и с телескоп без филтър. Използват се специални очила, задължително със слънчеви очила или през филтър, ако се наблюдава през телескоп задължително се слага филтър на телескопа, ако се прави проекция“, заяви Свежина Димитрова, директор на Варненската обсерватория. За проекция на слънчевото затъмнение може да служи и една обикновена решетъчна лъжица. Насочвате я на ръка разстояние към затъмнението, далеч от окото и наблюдавате явлението в безопасни домашни условия. Астрономите предупреждават че през деня за кратко може да се усетим по-емоционални и избухливи. Може да ви хареса също Някои европейски страни настояват за ограничаване на мерките за защита на кафявите мечки 3-годишно дете почина в поликлиника в Пловдив Бизнесът ще плаща с над 40% по-скъп ток утре в сравнение с днес 105 000 шофьори не достигат в Европа, нови 25 чуждестранни водачи започват работа в София