20 Продължава спадът на цените на петрола на международните борси, като цената на барел вече е под 75 долара. Отрази ли се вече това намаление и на родните безниноколонки. И защо шофьорите констатират, че спад има при дизела, но бензина запазва почти същата цена? „Потреблението на дизелово гориво по принцип е почти два пъти по-високо от това на бензина. В периода на военните действия търсенето на дизелово гориво беше значително по-високо, отколкото на бензина, и именно затова цената на дизела нарасна много по-силно“. Това обясни в „Тази сутрин“ Димитър Хаджидимитров, зам.-председател на Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива. „При наличието на преговорна рамка и известно успокояване на ситуацията, виждаме как цената на дизеловото гориво започва да спада по-бързо от тази на бензина. Не защото търсенето намалява, а защото дизелът поскъпна значително повече в началото на кризата“, посочи той. „Като цяло, ако настоящата ситуация се запази – от тази сутрин. Мисля, че още през следващата седмица ще има спад от 3–5 цента. Това означава цени под 1,45 евро за литър – за дизела и за бензина, на повечето места в България“, смята Хаджидимитров. По думите му последните три лета цените падат надолу, това лято също се очаква да се случи. „Като цяло всичко зависи от търсенето и предлагането. Нормално е през лятото търсенето да бъде по-високо, защото хората пътуват повече, бизнесът е по-активен и има по-голяма нужда от горива. При по-високо търсене е логично цените да се покачват“, посочи експертът. Може да ви хареса също По-скъпи цигари от август, правителството увеличава акциза Николай Попов: Очевидци твърдят, че камионът, убил трима на „Тракия“, не е спукал гума Проф. Ива Христова: Няма риск от разпространение на ебола в Европа Еврото и доларът се търгуват без съществена промяна