Здравното министерство предлага безплатни ваксини срещу грип за деца от шест месеца до седем години

Здравното министерство предлага безплатни ваксини срещу грип за деца от шест месеца до седем години

Министерството на здравеопазването предлага да бъдат осигурени безплатни ваксини срещу грип за деца от шест месеца до седем години включително, както и за деца с хронични заболявания до 17 навършени години. Те ще се прилагат по желание на родителите от общопрактикуващите лекари, съобщават от пресцентъра на ведомството.

Мярката е заложена в проекта на Националната програма за ваксинопрофилактика на сезонния грип при децата за периода 2026-2030 г., който е публикуван за обществено обсъждане.

По този начин ще се постигне не само индивидуална защита на децата, но и изграждане на колективен имунитет, който би ограничил мащабите на ежегодните грипни вълни в обществото.

По програмата ще се осигуряват два вида ваксини – инжекционни и назални (под формата на спрей). Инжекционни ваксини са предвидени за децата до две години и за тези с хронични заболявания. За групата от две до седем години са предвидени и от двата вида ваксини. Преценката кой вид да бъде приложена, ще е на лекаря.

banner

Грипът остава водеща причина за тежки заболявания при децата у нас. Хоспитализациите в групата до 14 години са нараснали от 22% през 2022 г. до над 36% през 2026 г., а в пиковите месеци всяко второ болно дете е с грип, подчертават от министерството. От там посочват, че тази висока заболяемост е довела до 180% ръст в разходите за болничен на родител за гледане на дете с грипно заболяване през последните три години. Общият прогнозен финансов ресурс за петгодишния период е над 16 милиона евро.

С новата програма се разширява обхватът на безплатната имунизация срещу грип. След хората на и над 65 години, за които такава възможност съществува от 2019 г., фокусът вече се поставя и върху децата като следваща уязвима група.

Министерството на здравеопазването подчертава, че ваксинацията е най-ефективният и икономически целесъобразен начин за предпазване от грип и неговите усложнения. До момента основните пречки пред детската имунизация у нас бяха свързани с ограничената достъпност на ваксините в аптечната мрежа и финансовата тежест за родителите – бариери, които новата държавна политика постепенно ще преодолява.

В безплатната програма за ваксиниране срещу грип, която е за възрастните хора, да бъдат включени и децата, предложи в края на 2025 г. доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор, по време на семинар „Ваксинационни програми за превенция на остри заразни заболявания, причинени от грипни вируси, РСВ, COVID-19, пневмококи и превенция на вирус-свързани ракови заболявания“. Чрез програмата сега се осигуряват 100 хиляди ваксини срещу грип за възрастните хора на и над 65-годишна възраст, добави той.

Социални мрежи