641 IT специалист от Пазарджишко създаде високотехнологичен бидон за кисело зеле. Той е успешно тестван. Зад всяко велико изобретение стои една жена. Това важи и за високотехнологичния бидон за кисело зеле. „Жена ми се оплака, че в гаража, където стои всъщност, става много студено. Тези дни беше към минус 10 градуса – 2-3 дни, и тя се притесняваше, че може да се забави процесът на ферментация“, разказва Мариан Попов. Така той създава високотехнологичен бидон, за да отговори на потребностите. „За да не се забавя процесът на ферментация, аз реших да го обиколя с няколко реда термокабел“, обяснява мъжът. Следващата стъпка е поставянето на датчици в зелевия сок и отвън. „Слага се вътре във флуида, в зелевата чорба. Измерва температурата. И когато тя се качи, примерно над 10 градуса, спира да нагрява. Ако падне под минус 5, пак се включва регулаторът. Кабелът нагрява флуида“, пояснява Мариан Попов. Така през мобилно приложение се следят параметрите на бидона. Съпругата е доволна и зелевият сок е „един път“. Мариан Попов обмисля да автоматизира напълно и претакването с датчици и помпа, управлявани от разстояние. Може да ви хареса също Стоян Колев е пуснат под домашен арест Банки удължават срока за обмяна на левове в евро без такси Електроенергията за бизнеса поевтинява с над 20% утре в сравнение с днес Транспортираха в Пловдив жената от катастрофата на магистрала Тракия