157 Разширяване на достъпа до личните пациентски досиета в Националната здравноинформационна система (НЗИС). Това предлага ръководството на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) на Министерство на здравеопазването (МЗ). От Касата посочват, че тази възможност ще бъде дадена на роднините на възрастни и тежко болни хора, за да се улесни достъпа до нужната медицинска информация. По този начин ще се увеличи контролът на гражданите до извършваните и отчитани медицински и дентални дейности, изписаните лекарства и медицински изделия. Необходимостта става още по-явна след разкритията за незаконни домове за отглеждане на възрастни хора, където близките и роднините на настанените не са получавали навременна и цялостна информация за здравния статус и прилаганите лечебни и диагностични процедури на техните близки. Ръководството на НЗОК изпрати и конкретни текстове за нормативна промяна, която да регламентира процеса. Даването на достъп ще може да се осъществи с подаване на заявление от лицето, което иска да включи свой близък, до институциите, които извършват сдвояването в момента или чрез представяне на нотариално заверено пълномощно от упълномощеното лице. Реализацията на тази функционалност в електронното пациентско досие – чрез мобилното приложение еЗдраве, може да се случи от 01.08.2025 г. Тя ще се извърши съвместно с екипите на Здравната каса, Министерството на здравеопазването и „Информационно обслужване“ АД. Може да ви хареса също МО: Участието на Гвардейския представителен духов оркестър в „Шествие за семейството” е по искане на БПЦ Градушка унищожи реколтата край Нова Загора Активни потребители: Има риск търговските вериги да включват сезонно поевтиняващи стоки в „Кошница с грижа” Утре ще е топло, но на места ще вали и гърми