264 Със скандирания „Бъдеще в България” и „Искаме промяна” десетки медицински специалисти в Пловдив отново протестираха с искане за достойно заплащане, подобряване условията на труд за по-добра грижа към пациентите. Организатори и участници са настоящи и бъдещи лекари, медицински сестри, акушерки, лаборанти, рехабилитатори, кинезитерапевти, лекарски асистенти и други специалисти по здравни грижи. Те се събраха на площад централен и преминаха с шествие главната улица, предава БНР. Протестът обединява не само младите кадри, но и студенти в медицински специалности, които виждат несигурно бъдеще в България. Отново сме на протест, защото е нужна промяна на условията, при които работим. Искаме достойно заплащане, мои колеги получават 800 лева заплата, а наемът е 1000, коментираха бъдещи лекари. Много от тях да да могат да покриват разходите си, работят на няколко места. Учим между дежурствата и искаме сигурност тук в България. Трябва да има кой да лекува нашите бащи и дядовци, нашите деца. Ако няма промяна обаче изхъдът е един – чужбина, коментираха специализанти. На простеста имаше и много медицински специалисти, а някои от медицинските сестри идваха от 24 часово дежурство. В емоционална реч към студентите, бъдещи лекари се обърна медицинска сестра, която разказа, че заради ниските заплати и се налага да работи над 200 часа извънредно, за до плаща уроците на детето си. Искрено се надявах, че по-рано ще бъдем чути.Чувствам се наранена и обидена да се моля за пари, сподели тя и допълни, че обича работата си, защото това е призвание. Болните не търпят отлагане. И никой няма право да ми каже, че заплатата ми е достатъчна, защото той не е затварял чувал за труп“, каза още медицинската сестра. Бъдещите медици настояват за основна стартова заплата за лекар специализант от 3,5 минимални работни заплати, а за медицинските специалисти увеличени най-малко със 150% от средната работна заплата за страната. Организаторите в Пловдив обявиха, че това няма да е последната им публична проява, ако исканията им не бъдат чути. Сред исканията им са също законодателна защита на трудовите права, регулации за работното време и държавна подкрепа за обучение и професионално развитие. Те вече са ги изпратили от здравните институции. Може да ви хареса също Цените на горивата тръгват надолу, но ефектът от примирието още не се усеща по бензиностанциите МО: Участието на Гвардейския представителен духов оркестър в „Шествие за семейството” е по искане на БПЦ Градушка унищожи реколтата край Нова Загора Активни потребители: Има риск търговските вериги да включват сезонно поевтиняващи стоки в „Кошница с грижа”