203 Хартиената трудова книжка остава в миналото. От 1 юни тази година всички данни за трудовия ни стаж ще се съхраняват само електронно в специален регистър, поддържан от НАП. Работодателите ще бъдат задължени да подават информацията по електронен път, а служителите ще могат да проверяват данните си онлайн. Повече информация по темата даде националният секретар на КНСБ Величка Микова в ефира на „Твоят ден“ по NOVA NEWS. Работодателите ще трябва да изискват трудовите книжки от служителите, ако те се намират при тях, след 1 юни тази година, а оформянето става до 1 юни 2026 година, посочи тя. По нейни думи всеки служител ще има право на безплатен достъп до данните, вписани в електронната трудова книжка. Експертът посочи, че ако сме изгубили книжката си, ще трябва да потърсим документи за трудовия стаж и да се обърнем към Инспекция за труда. Тя каза още, че работодателят ще има достъп до данните на служителя от предходния му работодател, без информация за размера на трудовото възнаграждение. Микова обясни още, че личните данни ще бъдат охранявани от НАП. Може да ви хареса също ИКМФ: Семейните аптеки се декапитализират, а институциите продължават да не чуват проблемите на сектора Проф. Ива Христова: Кърлежовият енцефалит е рядък у нас, но може да засегне централната нервна система Добри са условията за туризъм в планините Аварирал камион спря сутрешните полети от и към летище „Васил Левски“