Демерджиев с още разкрития за контрабандния канал на цигари в Пловдив

Демерджиев с още разкрития за контрабандния канал на цигари в Пловдив

 

Имаше сериозна опасност полицаите, които са участвали в акцията с контрабандните цигари в Пловдив, да бъдат наказани. Дори някои от тях да бъдат уволнени. Това обяви бившият министър на вътрешните работи Иван Демерджиев в интервю за mediapool.bg.

„Нямаше реакция по подадения от тях сигнал. Те, освен че са си свършили работата със залавянето на контрабандните цигари, са подали и сигнал за всичко това, което се е случило там. И понеже събитията се развиват през ноември и нямаше никакво развитие по този сигнал, аз повдигнах случая през март. Реших, че този случай трябва да се повдигне и осветли, защото той е важен не единствено сам по себе си заради рекордно голямото количество заловени цигари. Той е важен и като знак към полицейските служители.
Имаше започнали производства срещу полицаите. Те бяха притеснени, че ще бъдат наказани, вместо да се вземат мерки по отношение на техните началници, които са се опитали да ги възпрат в деня на акцията и по-късно са саботирали действията им.

За мен не е много сложен случаят, защото няма как да не подкрепяш хора, които са заловили рекордно количество контрабандни цигари. Остава да кажеш какво правиш с хората, които са се опитали да ги спрат“, коментира Демерджиев.

banner

„Около този контрабанден канал има няколко тревожни обстоятелства. Полицаите са чакали около три часа санкция от своите ръководители. През това време заподозрените са извършвали дейности по натоварване въпросните цигари и е предстояло тяхното изнасяне. В края на третия час заподозрените са получили обаждане и панически са тръгнали да бягат, та се наложило да ги преследват по черните пътища. Докато полицаите са ги преследвали, секторният им началник по телефона, почти плачейки, ги е умолявал да ги оставят. Този човек мисля, че Митов му е името, е убеждавал колегите си, че той не е престъпник. И по телефона, и после в лични разговори, когато е бил много разстроен и им е обяснявал как всъщност такива са били нарежданията, които са му дадени. И тогава е показал комуникацията с Калин Литов“, обясни Демерджиев

„Пет месеца никой не е разследвал действията на Калин Литов. И сега аз чувам, че сега, видите ли, ще трябва да се извърши дисциплинарна проверка на Калин Литов. Ами тя трябваше отдавна да е завършила. За тези пет месеца трябваше отдавна да има санкция. Трябваше отдавна да има разследване, тъй като знам, че е подаден сигнал до прокуратурата от служителите, участвали в акцията. Отговори оттам няма. Така че ако някой е искал да разследва, ако някой е искал да взима мерки, досега трябваше да ги вземе. А сега моите съмнения, моите подозрения са, че ще бъде направен опит да бъде изпран Калин Литов и да се намери някакво обяснение, колкото и да е трудно да е това, за тези действия, които е извършил.
Неприемливо и недопустимо е вътрешният министър да мълчи. Аз съм поставил два въпроса към него още на 2-ри март. И друг път съм поставял въпроси“.

„Този канал не е само в Пловдив. Той оперира на територията на страната. Този канал очевидно обслужва и пренася тези контрабандни стоки из целия ЕС. Мащабът е много голям. Това, което не стана ясно за този канал, е откъде идват самите нелегални цигари. И тук апелът ми е полицаите да си довършат работата. Вече изтече информация в медиите, че тези цигари се свързват по различни причини с името на същия този Иван Петлешков, който споменах преди малко. Така че всъщност нека проверят служителите дали тези цигари се произвеждат на територията на страната. Нека да проверят дружеството „АБТ Комерс ЕООД“ дали е свързано по някакъв начин с Петлешков.
Трябва да се провери дали това дружество произвежда консумативи за цигари, дали случайно изнасят тези консумативи за цигари, дали този износ е реален или фиктивен? И дали тези консумативи за цигари не се използват точно, за да се произвеждат въпросните нелегални контрабандни цигари, които заливат Европа впоследствие и рушат имиджа на България? Така че нека старателно да проверят тези процеси, нека да се върнат няколко години назад, да видят къде е изнасяло своята продукция това дружество и дали този износ е реален или фиктивен. Защото аз имам такива данни и информация, че се касае за фиктивен износ и че тези консумативи се ползват, за да се произвеждат именно тези нелегални цигари. През различни периоди от време е ставало на територията на България и на територията на Гърция. Зависи от ситуацията“, категоричен е Демерджиев.

Според него този скандал е удобно да се свързва с ПИМК, но действия спрямо дружеството ПИМК не са извършвани никакви, нито спрямо неговия собственик.
„Понеже той е по-популярен и известен в обществото, веднага се пришива към този случай. Повтарям пак – процесуални действия по отношение на ПИМК и на неговия собственик не са извършени. Това много ясно трябва да се заяви. Там беше проверявана една спедиторска компания, чиито офиси са на същото място, но си има друг собственик. В крайна сметка не ми е известно тази проверка да доведе до никакъв положителен резултат. Много интересно е, че тази проверка се води от Столичната дирекция на вътрешните работи, а не от Пловдив. И тук ще се върна по темата с Георги Машонов, шефът на областната дирекция, който беше отстранен, докато действия в Пловдив се извършват от друга дирекция. На територията на Пловдив не са се развивали никакви събития, които да доведат до извод, че той бездейства или по отношение на тази престъпност. Обратно, много странно купища сигнали се изливат от въпросния Петлешков, който се намира в Пловдив, в Столичната дирекция на вътрешните работи. Интересно защо там, СДВР няма никаква компетентност в Пловдив“, коментира Демерджиев.

„Много пъти съм говорил за случая с Нотариуса, с Пепи Еврото, дали това са някакви изключителни случаи, дали имат аналози? Многократно съм казвал, че по места има такива аналози, а въпросният Петлешков е един такъв аналог. За мен е необяснимо как и защо този човек е празнувал заедно с ГДБОП, сектора в Пловдив, на техния коледен бал, както Нотариуса беше присъствал на събиране в София в качеството на почетен гост, като управляващ в сянка.
За тези неща се мълчи, но не бива да се мълчи, защото не може да се очакват кой знае какви действия от пленена полиция, която се управлява задкулисно от подобен тип хора.
Дейността на Петлешков трябва да се провери много внимателно, защото той (Петлешков), следвайки модела на един друг човек, си създаде медия, създаде си впоследствие политическа партия, свързана с него, която вкара свои представители в Общинския съвет“, категоричен е Демерджиев.

2 коментари

Al Carmer 12:15 - 10/04/2025 - 12:15

Thankyou for all your efforts that you have put in this. very interesting information.

https://www.zoritolerimol.com

Отговор
caja postal suiza 03:17 - 17/04/2025 - 03:17

I genuinely enjoy reading on this site, it contains fantastic content. „It is easy to be nice, even to an enemy – from lack of character.“ by Dag Hammarskjld.

https://myswissmailaddress.com

Отговор

Оставете коментар

Социални мрежи

Най-новият информационен портал в Пловдив – Plovdivnews.bg, има амбициите да върне нормалните отношения между медия и читатели, без истерични заглавия и крясъци в онлайн пространството, а в бъдеще и на страниците на един истински вестник за Пловдив и региона.

Полезни връзки

Имате новина? Изпратете ни я на: [email protected]

избор на редактора

последни новини

@ Copywrite 2024 Plovdiv News | All rights reserved! | Powered by Next to Space