Д-р Илиев: Маймунската шарка неизбежно ще се появи и в България

Д-р Илиев: Маймунската шарка неизбежно ще се появи и в България

„Неизбежно маймунската шарка ще се появи и в България. Това е заболяване, което се предава много трудно, само при много тесен контакт. Историята показва, че едрата шарка, част от която е маймунската, може да бъде голямо бедствие. Развива се бавно, но е трудна за изкореняване без ваксинации. Не смятам, че има голяма опасност от нея, защото се знае как да бъде изолирана”. Това заяви пред Нова тв д-р Аспарух Илиев, ръководител на лабораторията в Берн, Швейцария.

Той обясни, че новият вариант протича по-тежко от предишния.

Симптомите са общо неразположение, болки в мускулите, повишена температура, след няколко дни се появяват обриви. Инкубационният период е от 4-5 до 21 дни.

По въпроса с така наречената „ходеща пневмония” д-р Илиев заяви, че при нея човек се чувства отпаднал, може леко да кашля, но няма изразените силни симптоми на тежкопротичаща пневмония.

banner

„Тя се развива скрито, а внезапно може да стане тежка”, обясни експертът.

 

Социални мрежи