205 Двама души са привлечени като обвиняеми по досъдебно производство, наблюдавано от Окръжна прокуратура – Пловдив, свързано с предполагаемо длъжностно присвояване на средства от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. От прокуратурата съобщиха, че на 18 юни 2026 г. е проведена операция на отдел „Икономическа полиция“ към ОД на МВР – Пловдив. В рамките на действията са извършени пет претърсвания и изземвания и три лични обиска на територията на Пловдив, включително в служебни помещения на университета, както и в Смолян и село Брестник. По данни на разследващите са иззети писмени доказателства и са разпитани свидетели. Според обвинението Н.М., в качеството си на директор на поделение „Научна и проектна дейност“ към ПУ „Паисий Хилендарски“, в периода от октомври 2024 г. до февруари 2026 г. е присвоила средства в размер на 147 650 евро, собственост на университета. По информация на прокуратурата средствата са били изплатени на общо 13 лица, посочени като фиктивно назначени по трудови договори. Като обвиняем е привлечен и А.К., за когото се твърди, че е съдействал за извършването на деянието. На Н.М. е определена мярка за неотклонение „гаранция“ в размер на 15 000 евро, а на А.К. – 5000 евро. От прокуратурата уточняват, че при евентуално признаване за виновни законът предвижда наказание лишаване от свобода от три до петнадесет години, както и лишаване от права за длъжностното лице и възможност за конфискация на имущество. Разследването продължава, като към момента е в активна фаза и предметът му може да бъде разширен. Подробности по случая бяха представени на съвместен брифинг на представители на Окръжна прокуратура – Пловдив и ОД на МВР – Пловдив. Може да ви хареса също Задимяване от горящи треви затруднява трафика по АМ „Тракия“ 15 години затвор за убийство край Пловдив Шофьор с над 1,3 промила алкохол е задържан край Пловдив Окончателно решение: Двама обвиняеми по разследването срещу „Калашниците“ остават в ареста