193 Служебният министър на енергетиката Трайчо Трайков съобщи, че е изпратена покана до турската страна за преговори по договора с „Боташ“. Пред журналисти в Панагюрище той отговори на въпрос дали смята, че е възможно да се предоговорят условията по договора. „Смятам, че е възможно да се структурира предложение и вече съм го направил, заедно с колегите от министерството, от държавните енергийни компании и зам.-министър Георгиева, сме изпратили предложение до турската страна“, заяви той. Министърът добави, че предложенията са включени в меморандум от няколко страници. Те са доста специализирани, експертни и отговарят на българския интерес, увери Трайков. Преди малко повече от месец Трайков съобщи, че се е срещнал в Париж по време форум за ядрена енергетика с турския си колега Алпарслан Байрактар и го е поканил да дойде в София. Тогава министърът каза, че от турска страна вижда разбиране и готовност за промени в условията на договора с „Боташ“. Според Трайков към момента, в който е сключен договорът, България има нужда от достъп до капацитета на Турция, но начинът, по който е направено споразумението, го прави абсолютно безсмислено в ценово отношение. През февруари той посочи, че България към момента не извършва плащания по договора с турската компания и това може да доведе до ответни действия от турската страна. Попитан за мерките, които служебното правителство предприема във връзка с ръста на цените на горивата, служебният министър отговори, че България е била една от първите държави в Европейския съюз (ЕС), приела цялостен пакет от мерки. Разбира се, няма как да се влияе на международната конюнктура, но от гледна точка на ефекта им върху българската икономика и българските граждани взехме незабавно мерки, които бяха целенасочени, ограничени във времето и по такъв начин структурирани, че да предотвратят инфлационната спирала там, където има възможност, както и да помогнат на най-уязвимите наши съграждани. Това, което направихме в България, беше дадено като пример за добра практика в ЕС, коментира Трайков, предава БТА. На въпрос възможно ли е да се преразгледа концепцията за въглищните централи, той отговори, че България е една от страните, изразили такова мнение в европейските институции. Смятаме, че при такива извънредни ситуации на външни шокове следва да поддържаме своите възможности, да разчитаме на своите ресурси. Така че аз смятам, че това е факт. Българските мощности, термичните ни централи са както възможност да се използва местен ресурс, така и възможност да се гарантира стабилността на мрежата, което в някои страни е проблем и предизвикателство, коментира служебният министър на енергетиката. В България сме се погрижили да има необходимия баланс, за да няма проблемни ситуации, увери той. Относно изграждането на седми и осми блок на АЕЦ „Козлодуй“ Трайков посочи, че това е проект с дълъг хоризонт. Моята цел беше, а вярвам и на министъра от редовното правителство, той да се случва по най-добрия начин, така че да се избегне характерното за тези проекти забавяне във времето, надхвърляне на бюджета, добави той. Може да ви хареса също Министърът на правосъдието поиска проверка по случай с реабилитиран осъден за педофилия и назначен на длъжност, свързана с охрана на деца Надзорният съвет на НЗОК прие предложението на държавата за парите за здраве Министър Ефремова: С този бюджет гарантираме категорично всички социални плащания Външният министър Велислава Петрова-Чамова: България има потенциал да се превърне в регионален енергиен център