156 На Централна гара София служебният министър на транспорта и съобщенията Корман Исмаилов ще присъства на официалното представяне на първия новопроизведен влак „Шкода“, който пристигна в България в началото на март, съобщиха от пресцентъра на министерството. От ведомството посочват, че проектът за доставка на 25 мотрисни влака е в размер на 326,7 млн. евро, от които 261,4 млн. евро са осигурени по Националния план за възстановяване и устойчивост, а останалите 65,3 млн. евро по Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027. Влаковете са предназначени за крайградски превози, разполагат с общо 333 места и развиват максимална скорост от 160 км/ч. От пресцентъра допълват, че в церемонията ще участват посланикът на Чешката република у нас Н.Пр. Мирослав Томан и главният изпълнителен директор на „Шкода Груп“ Петър Новотни. Припомняме, че в края на миналата година бившият министър на транспорта Гроздан Караджов заяви по време на посещение в завода на „Шкода“ в Пилзен, Чехия, че първият нов електрически влак „Шкода“ ще пристигне в България през януари 2026 г., а от април ще започне да превозва пътници. До август 2026 г. страната ще получи всички 25 нови влака. Може да ви хареса също Главсекът на МВР: Установихме нещо доста по-притеснително от Баба Алино във Варна Демерджиев проверява за доставката на мантинели две фирми, зад които стоял бивш премиер Ръст при кражбите на плажа, не оставяйте вещите си без надзор Абровски: В бюджета са предвидени 170 млн. евро за земеделските производители по т. нар. иранска помощ