Правителството прие дългосрочната инвестиционна политика на т.нар. Сребърен фонд

Правителството прие дългосрочната инвестиционна политика на т.нар. Сребърен фонд

Със свое решение правителството в оставка прие дългосрочната инвестиционна политика на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система („Сребърен фонд“) и средносрочната стратегия за инвестиране на средствата му за периода 2026-2028 г. Това съобщиха от правителствената пресслужба.

Двата документа са одобрени от Управителния съвет на Фонда и предвиждат запазване на прилагания досега консервативен подход за управление на активите, при спазване на принципите за надеждност, ликвидност и прозрачност. По този начин се гарантира минимизиране на негативните ефекти и проявите на волатилност на международните капиталови пазари. Това съответства на текущата пазарна среда и води до избягване на риска от намаляване средствата на Фонда, което е неприемливо от гледна точка на основната му функция, отбелязват от пресслужбата на Министерския съвет.

Най-добрата алтернатива за инвестиране на средствата на „Сребърния фонд“ е тяхното депозиране в отделна сметка в Българската народна банка или други инструменти по сметки в нея, както е и досега. Приетите от правителството стратегически документи ще бъдат актуализирани ежегодно, в съответствие с икономическото развитие, пазарните показатели и промените в параметрите на държавната пенсионна система, направени вследствие на законови промени. С друго свое решение правителството в оставка избра Тодор Табаков от Българската търговско-промишлена палата за член на Управителния съвет на Фонда.

През август 2025 г. Министерският съвет избра Весела Караиванова-Начева за член на Управителния съвет на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система в качеството ѝ на управител на Националния осигурителен институт. Управителният съвет се състои от осем членове., като председател е министърът на финансите, а заместник-председател – министърът на труда и социалната политика.

banner

1 коментар

game789 00:49 - 10/01/2026 - 00:49

Been playing on game789 for a few days now. The selection is pretty good, and I haven’t had any issues. Worth a shot if you’re looking for something new. game789

Отговор

Оставете коментар

Социални мрежи