222 Агенция „Митници“ успешно внедри и пусна в реална експлоатация новата версия 6 на Митническата информационна система за транзит (МИСТ) в продукционната си среда. България е първата държава-членка на Европейския съюз, въвела системата чрез подхода Opt-in и с реализирани промени, произтичащи от проекта по Многогодишната стратегическа програма на ЕС (МКС): „Подобряване на новата компютризирана система за транзит (NCTS), етап 6“. Подходът Opt-in позволява на икономическите оператори да подават комбинирана транзитна декларация, съдържаща и данни за сигурност и безопасност (ENS), при въвеждане на стоки. Това ще улесни тежкотоварния трафик и ще оптимизира обработката на транзитни процедури. Внедряването на системата е част от проекта „Развитие и въвеждане на Институционалната архитектура на АМ по отношение на МИСТ“, реализиран върху Cloud архитектура. Системата предоставя ключови предимства като: Синхронизира представянето на стоки за входни и транзитни формалности; Обединява решенията по контрола и отчитането на резултатите от него; Подобрява управлението на процесите по освобождаване или преминаване на границата; Съкращава времето за приключване на входните формалности; Улеснява търговския сектор чрез възможност за подаване на единна декларация, съгласно изискванията на Приложение Б от Делегиран регламент (ЕС) 2015/2446 и Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/2447. С новата версия на МИСТ България демонстрира ангажираност към модернизацията на митническите процеси и подкрепа за търговските оператори чрез по-ефективни и интегрирани дигитални решения в рамките на ЕС, заявиха от Агенция „Митници“. Може да ви хареса също Премиерът Радев и ръководството на INSAIT обсъдиха разширяване на партньорството за развитие на икономика с висока добавена стойност Президентът Илияна Йотова осъди палежа на дипломатически автомобили на българското посолство в Скопие Правосъдният министър ще обсъжда в Париж излизането ни от „сивия списък“ От 23 юни ЦИК ще с нов състав