166 Министър Силви Кирилов не подкрепя идеята за намаляване на срока на обучение на медицинските сестри, но би подкрепил практиките им да са договорен партньор на здравната каса. Това мнение изрази пред журналисти министърът на здравеопазването Силви Кирилов след участието си в дискусия, организирана по повод 10 г. от създаването на Българската болнична асоциация. От асоциацията беше предложено обучението на медицинските сестри да бъде не по-дълго от 2,6 г., като това би бил един от начините частично да се реши проблемът с недостигът на кадри в съсловието. Не подкрепям тази идея, но може би трябва да разработим различни степени на компетентност за медицински сестри, каза още министър Кирилов. Преди дни от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настояха сестринските практики да станат преки договорни партньори на Здравната каса и дейността им да се финансира от Касата, а не само от пациентите. Ако зависеше от мен, ще го направя, срещите ми с Българския лекарски съюз са динамични, специфични и противоречиви точно по тази тема, каза още министър Кирилов. От лекарския съюз изразиха несъгласие практиките по здравни грижи на медицинските сестри да работят с финансов ресурс от Касата. На въпрос дали се подготвя и с какви параметри нов Колективен трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“ министър Кирилов каза, че се работи, има противоречия с работодателските организации, но „затова са тези преговори – за да се намери допирна точка и съм оптимист“. Може да ви хареса също Премиерът Радев: Минималната работна заплата няма да бъде замразявана Зорница Грекова е назначена за заместник-министър на културата Радев: България е достигнала лимита си за допълнителна военна помощ за Украйна МРРБ предупреждава: Забавяния по програма поставят под риск стотици милиони евро