Очакваме през юни ЕК и ЕЦБ да потвърдят изпълнението на критериите за присъединяване към еврозоната

Очакваме през юни ЕК и ЕЦБ да потвърдят изпълнението на критериите за присъединяване към еврозоната

България извървя дълъг и съвсем нелек път, бяха положени много усилия за изпълнение на ангажиментите, свързани с въвеждането на единната европейска валута. Това каза председателят на Народното събрание Наталия Киселова на срещта с председателя на Европейския парламент Роберта Мецола, информираха от парламента.

Затова и правителството и Централната банка подадоха заявление за извънредни доклади от Европейската комисия и Европейската централна банка, които очакваме през юни да потвърдят изпълнението на критериите за присъединяване към еврозоната, е посочила Киселова.

В резултат на годините политическа нестабилност и поредица от служебни кабинети България закъсня с информационната кампания за еврото и резултатът от това е видим – политически популизъм, който води до повишена тревожност, несигурност и разколебаност относно необходимостта от приемането на еврото като основна валута в България сред част от българските граждани, а именно това е последната, но важна стъпка за пълната европейска интеграция на страната ни, каза председателят на българския парламент, цитирана в съобщението.

Киселова е посочила още, че „именно ние, представителите на политическите сили в парламента, които сме там по волята на народа и сме получили доверието на своите избиратели, сме тези, които трябва да разсеем страховете им и да ги убедим в по-добрата перспектива за развитие на страната и бизнеса, за привличането на инвестиции, увеличаване на техните доходи и по-добри условия на труд“.

banner

Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола от своя страна е отбелязала, че България може да разчита на подкрепата на европейските институции във връзка с приемането на еврото като основна валута. Въпрос на национални политики е как участието в единния валутен съюз да бъде популяризирано така че гражданите да бъдат уверени, че това е крачка в правилната посока, е посочила тя.

България и нейните граждани определиха преди повече от 30 години, че желаят да бъдат част от Европейския съюз и това е избор, който не се поставя под съмнение, е заявила още председателят на Народното събрание Наталия Киселова.

Срещата между Киселова и Мецола е в рамките на Конференцията на председателите на парламенти на страните от ЕС в Будапеща, посочват от НС.

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще направи изказване по време на първата сесия на конференцията, която ще бъде на тема „Бъдещето на Европейския съюз”. Основни говорители ще бъдат председателят на Националния съвет на Австрия Валтер Розенкранц и председателят на Европейския парламент Роберта Мецола.

В рамките на втората сесия председателите на парламентите на страните членки на ЕС ще дискутират за „По-близо до избирателите: Регионализъм в Европа и опазване на културната идентичност на Европа“. Основните изказвания ще бъдат на председателя на Камарата на депутатите на Италия Лоренцо Фонтана, председателя на Народното събрание на Сърбия Ана Бърнабич и председателя на Националния съвет на Швейцария Майя Риникер.

1 коментар

Анонимен 12:48 - 12/05/2025 - 12:48

Да се борим за Европа но първо трябва да се борим за България. Суверенът тоест народа си казва избора на референдуми а не мнението на някой политици като тиквата ББ. Демокрацията изисква референдуми за да се чуе гласът на народа. И ако някой е забравил и има такъв народ българи!

Отговор

Оставете коментар

Социални мрежи

Най-новият информационен портал в Пловдив – Plovdivnews.bg, има амбициите да върне нормалните отношения между медия и читатели, без истерични заглавия и крясъци в онлайн пространството, а в бъдеще и на страниците на един истински вестник за Пловдив и региона.

Полезни връзки

Имате новина? Изпратете ни я на: [email protected]

избор на редактора

последни новини

@ Copywrite 2024 Plovdiv News | All rights reserved! | Powered by Next to Space