Финансовото министерство емитира нов държавен дълг

Финансовото министерство емитира нов държавен дълг

Министерството на финансите ще предложи още 100 милиона лева дългови книжа, става ясно от обявата за аукциона на сайта на БНБ, посочва БНР.

Книжата са тригодишни с фиксирана лихва от 2,75 на сто.

Досега от началото на годината е поет общо дълг от 600 млн. лева в два аукционна за 3 и 7-годишни държавни ценни книжа.

През настоящата седмица се очаква да стане ясно и как ще изглежда план-сметката за 2025 година, изготвена от новото правителство. Заявката на кабинета „Желязков“ е бюджетът да бъде представен в Министерския съвет до 14 февруари (петък).

banner

Как точно ще изглеждат приходите и разходите засега не е ясно, но в свое изявление премиерът Росен Желязков заяви, че разходите на държавата ще се свият до 40% от брутния вътрешен продукт. Това означава, че новата власт планира да похарчи 12 милиарда лева по-малко, отколкото беше заложило служебното правителство, посочва NOVA.

И премиерът, и финансовият министър Теменужка Петкова са категорични, че разходите няма да надхвърлят приходите с повече от 3%, така че страната ни да може да въведе еврото.

 

Оставете коментар

Социални мрежи

Най-новият информационен портал в Пловдив – Plovdivnews.bg, има амбициите да върне нормалните отношения между медия и читатели, без истерични заглавия и крясъци в онлайн пространството, а в бъдеще и на страниците на един истински вестник за Пловдив и региона.

Полезни връзки

Имате новина? Изпратете ни я на: [email protected]

избор на редактора

последни новини

@ Copywrite 2024 Plovdiv News | All rights reserved! | Powered by Next to Space