181 Няма количества от радиоактивния материал америций, които да са били продадени на черния пазар. Това стана ясно от разследването на случая. Всички метални плочки са иззети и обезопасени. Предстои съдът да гледа мерките на двамата задържани мъже. Атанас Илков потвърди, че 1 килограм е общото количество на иззетото опасно вещество, което беше открито при акцията на МВР, ДАНС и прокуратурата. По думите на вътрешния министър нито една от радиоактивните пластини не е продадена, защото акцията е осуетила намерението на групата преди да пристъпи към търговията с опасното вещество. Той също потвърди, че цената на една плочка е 5000 евро. Освен за целите на индустрията веществото се използва и за направата на така наречената „мръсна бомба“. „В момента, в който ние получихме информация, че те притежават и съхраняват такова опасно вещество, бяха непрекъснато под наш контрол. Нямаше как да допуснем част от това количество, което задържахме да бъде изнесено и да бъде реализирано някъде в друга посока”, каза Атанас Илков. „С всички действия, които бяха извършени по претърсването и изземването, не се установиха допълнителни количества, а и самите те казаха, че това е количеството, което сме задържали. Знаете, че това е вещество, което застрашава живота и здравето на гражданите и на колегите, които съумяха много професионално да подходят”, добави той. Вътрешният министър увери, че няма опасност за живота и здравето на хората./nova Може да ви хареса също Гълъб Донев за бюджета: Хората да са спокойни, ще се справим с това трудно положение КС отмени решението на предишното НС служебният кабинет да ни вкара в Съвета на Тръмп Отварят два ремонтирани участъка на АМ „Тракия“ преди натоварения летен трафик Милошев: Прекратих договора на директора на НДК след извършена проверка