227 Все още е рано е да се направи ясна прогноза на отоплителния сезон. Такова мнение изрази Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация в ефира на NOVA NEWS. Запасите на САЩ намаляват, което изправя пазара пред риск, съобщи Бенчев. Досега акцизът на горивата се изчисляваше върху 1000 литра гориво. С промяната в политиката на ЕС експертът не прогнозира повишение в цената на горивата. “Проблемът е, че ЕК одобри, а страните членки приеха, една идея за търговия с емисии. Тази идея ще влезе в сила 2027 година. Тогава вече можем да очакваме сериозно увеличение в цените на горивата – около 50 и 60 стотинки на литър”, обясни Бенчев и поясни, че повишение през 2022 година няма да има. Остават около 55 млн. лв от бюджета, предвидени за компенсации за гражданите. Прогнозите на експертите са, че тези пари ще стигнат най-късно до началото на месец декември, което е било предвидено още в началото при влизане в сила на мярката от 25 ст. на литър гориво, коментира Бенчев. Той изрази надежда, че цените на горива на пазара ще се запазят до средата на месец ноември. Може да ви хареса също Светослав Бенчев: Няма ръст на цените, а по-скоро успокояване на пазара на горива у нас 523 млн. лв. за пътна безопасност стоят неизползвани, България е сред първенците по жертви на пътя Времето в планините е слънчево, очаква се заоблачаване Още апартаменти – повече данъци? Обмислят нова формула за имотите