177 Глоби над 1000 евро за физически лица и над 10 000 евро за фирми грозят нарушителите, които палят гуми и други отпадъци в Пловдив. Съгласно действащата Наредба за опазване на околната среда паленето на отпадъци е строго забранено, като санкциите за физически лица са от 51,13 евро /100 лева/ до 1022,58 евро, а за юридически – от 511,29 /1000 лева/ до 10 225,84 евро /20 000 лева/. При повторно нарушение глобата е двойна. Нерегламентираното изгаряне на отпадъци, включително автомобилни гуми, значително увеличава риска от възникване и бързо разпространение на пожари, особено в периода на летните горещини. Изгарянето на отпадъци води и до сериозно замърсяване на атмосферния въздух, тъй като се отделят големи количества фини прахови частици, токсични газове и канцерогенни вещества, сред които диоксини и фурани. Те могат да предизвикат или да задълбочат дихателни и сърдечносъдови заболявания, като най-уязвими са децата, възрастните и хората с хронични здравословни проблеми. Вредните емисии се разпространяват на значителни разстояния и замърсяват не само въздуха, но и почвите и водите, като оказват негативно влияние върху околната среда. Жителите на общината могат безвъзмездно да предават разделно събрани битови отпадъци, включително излезли от употреба автомобилни гуми (до 4 броя), в базата на ОП „Чистота“ на ул. „Даме Груев“ № 64А в район „Южен“. От местната администрация апелират към пловдивчани да бъдат отговорни през летните месеци и да не допускат действия, които застрашават както безопасността на хората, така и качеството на въздуха в града. Може да ви хареса също Владимир Темелков иска оставката на кмета на Пловдив 25 сватби в Пловдив на 26.06.2026 г. Община Пловдив предприема решителни действия за успешното завършване на проекта за Дом за стари хора „Св. Василий Велики“ Ясни са резултатите от третото класиране за прием в първи клас в град Пловдив