Превозвачите чакат обещаната от държавата помощ

Превозвачите чакат обещаната от държавата помощ

Националният протест на транспортните фирми, който трябваше да се проведе днес в София, се отлага за следващата седмица заради церемонията по полагането на клетва на новото правителство.

Въпреки промяната в датата, превозвачите остават твърди в исканията си за спешна държавна подкрепа заради високите цени на горивата и сериозното поскъпване на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.

От бранша посочват, че цената на застраховката за тежкотоварните автомобили вече достига между 3 и 7 хиляди евро, което според тях е непосилно за голяма част от компаниите. Председателят на Съюза на международните превозвачи Йордан Арабаджиев заяви пред „Денят започва“, че секторът настоява Комисията за финансов надзор да провери дали няма картелни практики при формирането на цените.

По думите му обещаната помощ от служебното правителство все още не е реализирана. Според превозвачите до момента транспортният сектор не е получил реална финансова подкрепа, въпреки заявените намерения за компенсации.

banner

Арабаджиев уточни, че и автобусният бранш продължава да чака обещаната помощ. По негови думи държавата е поела ангажимент за подкрепа в размер на 50 милиона евро, както и за отсрочка на лизинговите плащания до края на годината, но към момента няма развитие по нито една от мерките.

От транспортния сектор предупреждават, че непрекъснатото поскъпване на горивата поставя особено малките фирми в тежка ситуация. Според тях разходите за транспортни услуги растат, а компаниите не могат да компенсират увеличението със собствени средства.

По данни на организацията около 20% от фирмите вече са прекратили дейността си. Превозвачите настояват за спешна среща с новото правителство и Министерството на транспорта, за да бъдат обсъдени конкретни мерки за подкрепа на сектора.

Социални мрежи