336 От партия „Възраждане“ лансираха от парламентарната трибуна идеята за свикване на Велико Народно събрание, приемане на нова Конституция и въвеждане на полупрезидентска република. По време на дебата за промените в Закона за насърчаване на инвестициите, депутатът Йордан Тодоров мотивира идеята така: „Видимо е, че задкулисието изцяло владее държавата. Видимо е, че корупцията е узаконена, институционализирана, че хората нямат абсолютно никакво доверие – нито в държавните институции, нито в държавата. И точно затова казваме, че е толкова важно държавата да бъде преоснована. Това е единственият лек за тази болна държава. Да се свика Велико Народно събрание, да се приеме нова Конституция, съвсем нова, не промяна на тази, а от бял лист хартия. Да се промени държавният модел на управление към полупрезидентска република, за да може в крайна сметка властта да бъде пропорционално разделена между парламента и между президента“. Сред предложенията на „Възраждане“ е и намаляване на броя на депутатите от 240 на 180 или 160, премахване на фигурата на главния прокурор и на част от регулаторните органи. От формацията подготвят свой проект за нова Конституция, който ще предложат за обществено обсъждане. Може да ви хареса също Прогресивна България: Разходите на предишните управляващи бяха по-ниски „на хартия“, защото скриха сметките в чекмеджетата Петър Витанов: Времето на фискалните илюзии приключи: Избираме по-трудния, но по-честния път – да възстановим стабилността на публичните финанси Депутатите приеха оставката на Делян Добрев Нов размер на социалната пенсия за старост предстои да обсъди правителството