383 Трима кандидати се борят за поста заместник-омбудсман. Това са председателят на Комисията за защита на потретелите Мария Филипова, чиято кандидатура бе издигната от Българската национална асоциация „Активни потребители“. Втората номинация е на Марина Кисьова де Хеус, която е предложение на фондация „Екатерина Каравелова“. Третата кандидатура е на Деница Димитрова, която е предложение на Националната мрежа за децата. По време на изслушването Деница Димитрова акцентира върху правата на хората с увреждания, достъпната среда и изрази подкрепата си за закриване на интернатите, в които са установени случаи с насилие над деца. Марина Кисьова де Хеус постави акцент върху прозрачността, равнопоставеността и решаването на проблема с липсата на питейна вода. Тя заяви, че би приела да стана служебен премиер в случай, че извънредна ситуация наложи това. Мария Филипова, председател на КЗП, заяви, че институциите трябва да са близо до хората и че планира приемни в малките населени места, както и консултативен съвет с държавни органи. По въпроса за това дали би станала служебен премиер, каза, че отговор би дала единствено на президента, без да уточнява дали би приела. Резултатите от изслушването ще бъдат обявени утре, а в понеделник омбудсманът ще предложи на парламента кандидата с най-висока оценка. Може да ви хареса също Цените на строителството на жилища в България са нараснали с най-висок темп в ЕС за периода 2015-2025 г Баща с 3-месечно бебе е нападнат от младеж с тротинетка на Гребната база в Пловдив Към момента няма официална информация за пострадали или загинали българи вследствие на земетресенията във Венецуела По-скъпи цигари от август, правителството увеличава акциза