Енергийни експерти: Изкуственото задържане на цените на тока крие сериозни рискове за потребителите

Енергийни експерти: Изкуственото задържане на цените на тока крие сериозни рискове за потребителите

Планираното увеличение на цената на тока с 2,5% не е голямо като абсолютна стойност, дори е смущаващо малко, но абсолютно неизбежно. От началото на годината ръстът е общо 12%. Това каза в студиото на предаването „Твоят ден“ по NOVA NEWS Еленко Божков, бивш заместник-министър на енергетиката. Той коментира актуалните промени в цените на електроенергията и техните дългосрочни последици.

Според Еленко Божков, планираното увеличение на цената на тока с 2,5% не е голямо като абсолютна стойност. Той даде пример със собствената си сметка за ток – около 48 лева месечно – при която това увеличение би се равнявало на едва около 1 лев допълнително.

Божков обаче подчерта, че смущаващото в случая е процесът на вземане на решението. Първоначалният доклад на работната група е предвиждал увеличение от 4,5%, което впоследствие е било намалено наполовина без ясни обяснения. По негови думи, това вероятно е резултат от политически натиск за задържане на цените преди избори или с оглед на общественото недоволство.

Цветомир Николов: Изкуственото задържане на цените е вредно

banner

Цветомир Николов от Центъра за изследване на демокрацията потвърди тезата на Божков, че задържането на цените на изкуствено ниски нива е честа политическа практика в България. Според него това води до декапитализация на енергийните дружества, отказ от инвестиции и проблеми с поддръжката на мрежата. В резултат се натрупват рискове, които в един момент ще изискват рязка корекция на цените, каквато вече се е случвало в миналото.

„Тези ниски цени вещаят недобро бъдеще за битовите потребители. Прогнозната пазарна цена е твърде занижена. В нея не се отчитат обективни фактори. Наблюдаваме лош прочит на либерализиране на пазара на едро“, предупреди Божков. Според него проблемът не е еднократен, а се трупа от години и вече се виждат сериозни последствия по веригата – както във финансовото състояние на държавните дружества, така и в това на електроенергийната инфраструктура.

Защо поддържането на ниски цени е опасно?

Експертите обясниха, че изкуственото задържане на цените пречи на енергийните дружества да осигурят необходимите инвестиции за поддръжка и модернизация. Това може да доведе до повече аварии, по-ниско качество на услугата и неизбежно по-високи цени в бъдеще, когато натрупаните дефицити излязат на повърхността.

Цветомир Николов подчерта още един сериозен проблем – липсата на таргетирана социална помощ за най-уязвимите групи. Вместо да се помага само на тези, които реално изпитват затруднения, в момента ценовата подкрепа е „на калпак“ – за всички. Така дори домакинства с високи доходи и басейни в „Бояна“ продължават да се възползват от ниски цени, за сметка на бъдещата финансова стабилност на сектора.

Несигурност около бъдещите цени

Божков и Николов изразиха притеснения, че заложените пазарни прогнози са твърде оптимистични и занижени, без да се отчитат важни външни фактори като войната в Украйна, регионалния енергиен дефицит и нарастващото потребление.

Божков подчерта, че фючърсните цени, използвани за формиране на базовите тарифи, не отразяват напълно реалностите на пазара. Според него проблемите с балансиращата енергия, повишеното вътрешно потребление и структурата на производствения микс ще окажат натиск върху цените в близко бъдеще.

Цветомир Николов беше критичен и към новия пазарен модел, който замени обществената доставка. Според него той е дори по-непрозрачен от предишния и е създаден без достатъчно обществен и експертен дебат. Основната отговорност за този модел според Еленко Божков носят Комисията за енергийно и водно регулиране и Народното събрание, които са изградили сегашната система без достатъчни анализи и консултации.

И двамата експерти бяха категорични: в краткосрочен план увеличението на цените може да изглежда пренебрежимо малко, но в дългосрочен рисковете от натрупване на дефицити и липса на инвестиции ще доведат до много по-драстични скокове.

„Политическото задържане на цените може да изглежда удобно сега, но в бъдеще ще струва скъпо на всички ни“, предупредиха те.

Оставете коментар

Социални мрежи

Най-новият информационен портал в Пловдив – Plovdivnews.bg, има амбициите да върне нормалните отношения между медия и читатели, без истерични заглавия и крясъци в онлайн пространството, а в бъдеще и на страниците на един истински вестник за Пловдив и региона.

Полезни връзки

Имате новина? Изпратете ни я на: [email protected]

избор на редактора

последни новини

@ Copywrite 2024 Plovdiv News | All rights reserved! | Powered by Next to Space