ЕП започва днес процедурата за свалянето на имунитетите на Никола Минчев и други евродепутати по искане на властите в Белгия

ЕП започва днес процедурата за свалянето на имунитетите на Никола Минчев и други евродепутати по искане на властите в Белгия

Европейският парламент започва днес в 16.00 ч. българско време процедурата по искането на властите в Белгия за снемане на имунитетите на българския евродепутат Никола Минчев и още няколко негови колеги по разследване на съмнения за корупция, съобщиха за БТА от пресслужбата на институцията. Както БТА съобщи на 13 март, белгийските власти проверяват данни, че китайското дружество „Хуавей“ е предоставяло подаръци на евродепутати и техни сътрудници, за да си осигури влияние.

Никола Минчев обяви в края на миналата седмица, че във връзка с разследването, свързано с бивш негов парламентарен сътрудник, белгийската прокуратура иска да провери дали българският евродепутат има връзка с частта от дейностите, за които се води следствието. Ще съдействам сто процента и ще искам максимално бързо ЕП да вдигне имунитета, защото нямам никакво отношение към каквато и да е нелегална дейност на тези хора, нито от какво да се притеснявам, добави той.

Процедурата, която ще започне днес с обявяване на искането на белгийските власти на пленарно заседание на евродепутатите в Брюксел, предвижда въпросът да бъде разгледан от парламентарната комисия по правни въпроси с председател българския евродепутат Илхан Кючюк. Очаква се искането на белгийските власти да бъде разгледано по същество през септември.

Парламентарният имунитет е гаранция, че евродепутатите могат свободно да упражняват мандата си, без да бъдат подлагани на произволно политическо преследване, гласят правилата на ЕП. Евродепутатите не могат да бъдат подлагани на каквато и да било форма на разследване, задържане или съдебно производство във връзка с изразени от тях мнения или тяхно гласуване. Те разполагат с двоен имунитет – в своята държава и във всички останали страни от ЕС, като са защитени от всякаква форма на задържане или съдебно производство. Не може да се претендира за имунитет, когато евродепутат бъде заловен при извършване на престъпление, сочат правилата.

banner

При искане от страна на националните власти до ЕП имунитетът може да бъде снет, а след това парламентарната правна комисия може да поиска информация или обяснения, а засегнатият евродепутат получава възможност да бъде изслушан на закрито заседание. Комисията изготвя доклад и приема препоръка за одобрение или отхвърляне на искането за снемане на имунитета. След това на пленарно заседание ЕП гласува решение с обикновено мнозинство.

Снемането на имунитета на евродепутат не означава осъдителна присъда, а позволява на националните съдебни власти да пристъпят към разследване или съдебен процес. Тъй като евродепутатите се избират съгласно националното изборно законодателство, ако евродепутат бъде признат за виновен в извършване на престъпление, властите на съответната държава от ЕС решават дали неговият мандат се прекратява.

През 2022 г. ЕП отхвърли искането на българските власти за сваляне на имунитета на евродепутата Елена Йончева. Българската прокуратура поиска през 2019 г. имунитета на Йончева по обвинения в пране на пари.

Оставете коментар

Социални мрежи

Най-новият информационен портал в Пловдив – Plovdivnews.bg, има амбициите да върне нормалните отношения между медия и читатели, без истерични заглавия и крясъци в онлайн пространството, а в бъдеще и на страниците на един истински вестник за Пловдив и региона.

Полезни връзки

Имате новина? Изпратете ни я на: [email protected]

избор на редактора

последни новини

@ Copywrite 2024 Plovdiv News | All rights reserved! | Powered by Next to Space