118 Парламентът прие на първо четене промени в Закона за енергетикатa, с които се предлага да се отложи либерализацията на тока за бита. Законопроектите бяха три – на „БСП – Обединена левица“, „Има такъв народ“ и „Възраждане“. В зала бяха подкрепени два от трите – първият, чрез който предложиха пазарът за битовите потребители да се отложи с 2 години и вторият, чието предложение е за отлагане с 5 години. Предложението на „Възраждане“ за отлагане с 10 години беше отхвърлено. Мотивът за отлагането – да се защитят потребителите от високите пазарни цени. На 29 април Енергийната комисия в НС отложи либерализацията на тока за бита. „Това, което успяхме да договорим с ЕК, е да няма срок, в който да трябва пазарът да се либерализира. Въпрос е на народното представителство да си избере дата”, обясни той. Окончателните текстове ще бъдат уточнени на второ четене, като се вземе предвид и договореното с Европейската комисия по темата. Разговорите с нея продължават. Междувременно енергийният министър Жечо Станков предложи ръководеното от него ведомство, а не Комисията за водно и енергийно регулиране да определя цените на тока за бита от 1 юли. Може да ви хареса също 36-годишен мъж е убит в центъра на София, трима души са задържани Следващата седмица представят бюджета за 2026 г. Премиерът Румен Радев ще връчи националния флаг на олимпийските отбори по природни науки Парите за пътна безопасност под лупа: Демерджиев затяга контрола върху разходите