269 При специализирана операция в Пловдив на 19 септември са открити 80 плочки с радиоактивното вещество америций 241, съобщиха на брифинг от Окръжната прокуратура. В лек автомобил, спрян на Околовръстното шосе на Пловдив са били открити 44 плочки с изотоп на америций 241. При последващи претърсвания в Карлово са открити още 35 плочки америций, и в къща в Първенец още една плочка от йонизиращото вещество. Действията по разследването продължават, обясни наблюдаващият прокурор Славена Костова. Двама души са арестувани за 72 часа, като срещу тях са повдигнати обвинения за участие в организирано престъпно сдружение, чиято цел са незаконни дейности с източници на йонизиращо лъчение. Това са тежки умишлени престъпления, за които е предвиден затвор над пет години, тъй като засягат и здравето на хората. Продължава работата с други двама души, арестувани по случая, казаха още от прокуратурата. Взети са всички необходими предпазни мерки относно сигурността и плочките са били предадени на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“. Предстоят още експертизи по случая. Може да ви хареса също Шокиращо насилие: Задържаха болногледчка, удряла възрастна жена с деменция и крала пари от възрастно семейство Задържаха китаец у нас за престъпление против републиката 122 шофьори задържани за алкохол и наркотици за уикенд: Всеки втори е нарушител Мрежа за клониране на карти за горива е разбита от българските и румънските власти